Renk Cümbüşü Kadınlar

post-header

Merhamet

Okurken Dinlemelik Müzik

Arapçayı hiç bilmem. Hiç ilgim de olmadı şimdiye kadar açıkçası. Bir süredir dileklerimde hep olan o kelime karşıma  çıkardı aslında.. Merhamet.. Bana ilk çağrıştırdığı kelimeler merhem, şefkat, sevgi, acıma , üzüntü oldu. Küçük bir araştırma ile herkesin ulaşabileceği 2 bilgiye ulaştım.

1- Arapça  ” rhm ” kökünden türemiş. İslam inancında tüm duaların başlangıcında hatta yaradanın adı “rahman” ve “rahim” de bu kökten türemiş. Esirgeyen ve bağışlayan..

2- ve tabi ki TDK ya göre de ” Bir kimsenin veya bir başka canlının karşılaştığı kötü durumdan dolayı duyulan üzüntü,acıma

Yani bu durumda merhamet; hem tanrısal hem insani bir duygu. Ne kadar kudretli değil mi? Yaşayan herkeste yalnızca bu duygu olsa bile dünya daha iyi bir yer olabilecekmiş gibi..Dünyadaki bu gözümüze sokulan şiddete son verebilecek, insanları daha çok empati yaparak birbirini anlayacak hale getirecek ve bunun sonunda sevgiyi besleyebilecekmiş gibi geliyor var olsa..

İşte büyük haber! Hepimizin içinde merhamet var dostlar.. Peki neden o zaman bu şiddet ve yozlaşma? Herkeste dozu farklı diyebilirsiniz belki ” e yetmiyor yani bunca kötülüğe.. Zaten dünya da o az miktardaki insanın yüzü suyu hürmetine dönüyor” Belki.. Herkese de merhamet gösterilmez diyenler de olabilir, belki onlar yüzünden de etkisi azalıyor diyebilirsiniz mesela.. Yani düşünsenize sokakta birini gördünüz,onun karnını doyurmak  yardım etmek istediniz, merhamet gösterdiniz. Evinize döndünüz ve o adamın aslında karısını ve çocuklarını terketmiş, onlara acı ve zorluk yaşatmış biri olduğunu öğrendiniz Müge Anlı da fotosunu görünce . Ne hissederdiniz? Acaba bu duygunun hissedilebilme kriterleri var mıdır?

Elimizde aslında 3 hakikat var.

– Merhamet diye bir duygu var

– Merhamet herkese ait olabilir ve herkes için hissedilebilir (Farkında olmadan bile)

– Hiçbirşey yoktan var, vardan yok edilemediği için dönüşüm esastır.

Şimdi bununla ne yapacağımız tamamen iç ve dış faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterecek tabi, Çünkü özünde Merhamet aslında pasif bir duygu, onu harekete geçiren birşeylerle daha çok anlam kazanıyor bence. Aksi durumda kanser oluyoruz ya da egzama vb.

 Yaşam gün geçtikçe zorlaşıyorken gözümüze sokulan çocuk, hayvan, kadın,insan her türlü şiddet görüntüleri,sesleri ve cümleleri varken iç sesimizi bulup , nasıl duyacağız? Ve tüm bunlar da aslında özünde dönüşüme hizmet etmiyor mu sizce de.. Buna inanın ya da inanmayın, görün,farkedin ya da görmezden gelin, manipüle edilmeye izin verin hatta isteyin hakikat değişmeyecek. Siz ister kırmızı hapı ister mavi hapı alın, hapı yutup, çaresizliği kabullenip, merhametten medet mi umacaksınız- bu da bir tercih ve belki de sizin için iyi olan- ya da yanına birşeyler katıp,dönüşüme daha iyiye dönüşmesi için ne yapabilirim diye mi düşüneceksiniz?

Bence dünyanın her ikisine de ihtiyacı var. Peki siz bununla ne yapacaksınız?

Nefti

Önceki içerik
Sonraki içerik
İlgili Diğer İçerikler