Renk Cümbüşü Kadınlar

post-header

Mens Pause - 1.Bölüm

Okurken Dinlemelik Müzik

Trajikomik kısa hikaye dizisi

Büyük metropol İstanbul’da yalnız kadın olmak. Bizler ne kadar modern toplumda çağdaş , okumuş, tek başına ayakta duran ,güçlü kadınlar olsak bile Ortadoğu gerçeğinin kadınlarıyız. Yaşam bize  diğer ülke kadınlarından biraz daha zor yaşam hikâyeleri sunuyor .Kırk iki yaşında daha önce hiç karşılaşmadığım bir zorlukla karşı karşıya kalmıştım. Bu küresel bir kadın sorunuydu. Bu yaşa kadar birçok zorluğun üstesinden tek başına gelmeyi becerebilmiştim. Bekâr ve yalnız bir kadındım ve arkadaşlarımda çoğunlukla benim gibi yalnız kadınlardan oluşuyordu. Hepimiz kafalarımızda yarattığımız ideal erkek profilinde biri ile karşılaşmayı beklerken yıllar geçmişti. Öncelikle benim kapımı çalan bu sorun ile neredeyse daha önce hiçbirimiz karşılaşmamıştık. Hazırlıksız yakalandık. HORMONLARIM hayatımın kumandasını ele geçirmiş ve PAUSE düğmesine basmıştı. DUUURRRR diye bağırıyordu. Dur! bak ve önceliklerini değiştir yoksa ben değiştireceğim diyordu. Ben ise asla duymak istemiyor ve kabul etmiyordum.

Çoğu zaman bilmeden, bazen bilerek biz kadınlar birbirimizin hem dostu hem düşmanı oluyoruz. Hayatımın kumandasını bırakmamak için direnirken çevremdekilerden bazıları henüz benim kapımı çalmadı diyerek bunu bir ayrıcalıkmış, üstünlükmüş gibi ifade ederken, kimileri benim karşılaştığım durumun onlarında kapısına dayanacağını bildiklerinden çekimser davranıyor veya yakın zamanda karşılaşmış ama savaşında yenilme kaygısı taşıyanlar sebebiyle dinlemek istemiyordu. Kendimi çok ama çok çaresiz ve yalnız hissediyordum.

Bu dönemde akıl ile hareket etme becerinizi kaybettiğiniz için ardı arkası kesilmeyen hatalar yapıyorsunuz. Benim yaşantımda böyle oldu. Sadece yıllar içinde arkadaş olduğum benden beş yaş kadar büyük ve benden önce süreci kendinde deneyimlemiş olan kadın doğumcum bilimin ışığında akılcı yaklaşımını kaybetmeyen samimi ve sevecen bir arkadaş oldu bana.

Hayatımın kumandasını ele geçiren bu sorun o kadar ısrarcıydı ki kendisini ateş basmalarıyla varlığını asla unutturmuyordu. Kontrolü kaybedince önce işimi kaybettim sonra kiramı, kredilerimi ödeyemedim ve arka arkaya sorunlar kapımda birikti. Kendimi yetersiz hissetmeye başladım, beceriksiz olduğumu düşündüm ve neredeyse tek başıma yürüyemez hale geldim. Becerilerimden, başarılarımdan, gücümden kaygı duymaya başladım. Korkularım çoğaldı. Çevremde insanlar birer birer uzaklaştı. Kadınlık becerilerimi yitirdiğimi düşünmeye başladım. Kendimi bakımsız ve çirkin hissettim. Kırmızı alarm durmadan çalıyordu. MENOPOZA girmiştim. Artık durmalı ve hayatımı gözden geçirip yeniden planlamalıydım. İşte tam o sırada karşıma sonradan eşim olacak kişi çıktı.

I.BÖLÜM SONU

GRİ

folder_920_201707260845-1
Önceki içerik
Sonraki içerik
İlgili Diğer İçerikler