Renk Cümbüşü Kadınlar

post-header

MASHA AMANİ

Okurken Dinlemelik Müzik

Kimseyi kendi cennetinize zorla götüremezsiniz.                

Sanırım errrkek olmak gibi bir lanetle dünyaya gelmiş olsaydım: ben de kadının okulda, sokakta ve iş yerindeki varlığından, eteğinin boyundan, bluzunun yakasından, dudağındaki rujundan ve hatta saçının telinden nefret ederdim.

Kadın, ne kadar sinik ve silik olursa errrkek egom kendini o kadar güçlü ve ayrıcalıklı hissedebilir, varlığım vazgeçilmez olurdu.       

masha_amani

Mağara döneminden bugüne taşıdığım ilkel benliğime sahip çıkar; getirdiğim avı pişirmesi ve soyumun sürmesi için doğan çocuklarımın bakımını üstlenmesi gereken kadını yine o delikte tutmaya devam ederdim. Bunun ilkel dönemin gerektirdiği bir iş bölümü olduğunu görmezden gelir ve eve yemek getiren olarak, kadınımın/mülkümün/malımın bana tam bir itaat ve minnet duymasını sağlardım.

Hele de canları pahasına bedel ödemeyi göze alıp, ilk olmanın tüm yıkıcı zorluklarına göğüslerini siper ederek umudun renklerini kuşanmış kadınların açtıkları yollardan, bütün yaratıcılıkları ve üretkenlikleriyle çağlayan gibi gelen kadınları gördükçe daha da azgınlaşıp, şiddetin, aşağılamanın, yok saymanın her yolunu denerdim.

Arzuladığım ama beraber olamadığım kadının görünür olmasına fena halde öfkelenirdim ve hiddetimin önünde hiçbir engel tanımazdım.

Errrkek olma güç ve kudretini bana bağışlayan gelenek, inanç, ahlak, örf ve adet kisvesi altındaki bağnazlığa sıkı sıkı yapışır, üzerine söz söyleyenin, itirazı olanın katlini caiz bulurdum ama yine de bilirdim;

Kadınlar var ve saçlarını, eteklerini savura savura kendi cennetlerini yaratmaya geliyorlar.

Masha Amani, başörtüsünü saçının tellerini tamamen kapatacak şekilde takmadığı gerekçesiyle gözaltında işkence edilerek öldürüldü ama tüm öncü kadınlar gibi özgürlük ve demokrasi meşalesini yakan kıvılcımlardan oldu.

Anısına saygıyla; özgürlük, eşitlik ve adalet için direnen tüm kız kardeşlerime ve onların haklı mücadelelerine omuz veren erkeklere selam olsun.                                                                                                                    MOR(T)CİVERT

folder_920_201707260845-1
Önceki içerik
Sonraki içerik
İlgili Diğer İçerikler