Renk Cümbüşü Kadınlar

post-header

KAFAYA TAKMA

Okurken Dinlemelik Müzik

Kafaya takma, salla gitsin…Her zaman geçerli mi? Herkes yapabilir mi? Her konuda mı? Bir çeşit duyarsızlık mı yoksa? Duyarlı, hassas, empati yeteneği gelişmiş sorumluluk sahibi insanlar, ‘’kafaya takma ‘’olayını çoğu zaman gerçekleştiremezler. Halbuki çevresindeki çoğu arkadaşı, dostu ailesi bu şekilde tavsiyede bulunur. Demesi kolay haydi yap yapabilirsen. Aslında kendini koruma içgüdüsü ile de yapılmaya çalışılır ama ince bir çizgidir bu… Olan olmuştur bırak düşünme artık. Nasıl olacak bu ? Baştan bu düşünce ile yetişmek, şekillenmek, çevreden, aileden görmek lazım. Peki ne kadar takmamalı? Günümüzdeki şartlarla etraftaki gelişmeleri izlemek, olumsuzlukları görmek, içinde yaşamak, uyum sağlamak oldukça zor tabi ki AMA… Bu durumu suistimal etmek, bencilce karşılamak, şekillendirmek doğru mu?

Sorumluluk sahibi olmak, karşı tarafı da düşünmek güzel bir meziyet değil mi ki? Çoğu zaman yapamıyorum. Hatta nerdeyse hiç…Yapabilenlere ise şaşkınlıkla bakıyorum. Bazı konular var ki onlar için gerçekten kafaya takmamalı… Örnek verelim, kuru kuru yazmak olmaz tabi. İleri tarih bir planınız vardır, hazırlık yapıyorsunuzdur, devamlı ay nasıl olacak, ay olur mu ki, yetişecek mi? Diye darlanmak, darlamak.. doğru değil tabi ki. Sizin ve ailenizin hayat akışını etkileyebilecek hazırlık, sınav, kararlar vs umursamamak kafaya takmamak, gerekli hazırlığı yapmamak ve çalışmamak sadece bencilliktir. Sizin dışınızdaki bir çok kişiyi etkileyebilecek olaylar ise çok daha önem arz eder.

Son dönemde, kendilerini hayat koçu diye tanımlayan bir çok danışman, kişilerin kendilerini korumalarını ön plana çıkartıp, ‘’sadece sen önemlisin’’ Sen… sen değerlisin, ne istiyorsan onu yap, çevreyi umursama, kafana takma gibi öneriler ile kişileri motive etmekteler. O kişiler eğer yeterli bilinçte, donanımda değillerse, şöyle algılarlar; sorumluluklarından kaç… Bir daha mı dünyaya geleceksin, istediklerini hiç kimseyi düşünmeden yap yap yap!!!!! Ve ortaya çıkan durumlar…terkedilmiş eşler, çocuklar, umursamazlık, gereksiz fazla özgüven, bencillik. ÇOK YAZIK…

Gel sen, bu dünyada yalnız olmadığını unutma. Etrafını gör, algıla, empati kur ama kararında olsun. Uçlarda yaşama, kendini de düşün, kendini sev, etrafa saygını, sevgini kaybetme. Değerlisin evet doğru ama değer verdiğin ölçüde.
Sevgilerimle…

 

Burgonya

Önceki içerik
Sonraki içerik
İlgili Diğer İçerikler