Renk Cümbüşü Kadınlar

post-header

İLK GÜNAHKAR

               İnsanlığın “ilk günahkarı”nın kadın olmasının ilanı ile başladı kanlarıyla yazılan kadınların öyküleri..

               Tarihçi değilim, haddimi bilir, iddialı söz söyleyemem ama sanırım dünya tarihinin en kötücül, en sistematik “cins kırımının” 1450-1750 yılları arasında Ortaçağ Avrupası’nda yaşanan “Cadı Avı” olduğunu söylemek çok yanlış olmasa gerek.

               İlk olarak ebeler ile bitkilerin tedavi edici etkisini keşfederek kullanan şifacıların hedef alınmasıyla başlamıştı, bu vahşi katliam. Ardından toplu histeriye dönüşerek fazla güzel, çirkin, soylu, rahibe, fakir, zengin ayırımı olmaksızın yani tüm kadınların cadı olarak suçlanabileceği bir tehdide varmasıyla en az 100.000 kadın akıl almaz işkencelerden sonra sözde itiraflarıyla yakılarak katledilmişti. Sadece tek bir kadın dört kere (daha fazla sorgulamanın hukuki (!) nedenle mümkün olmaması nedeniyle) gerçekleştirilen işkence, itiraf, itirafı geri alma sürecinin sonunda hayatta kalmayı başarmış ve serbest bırakılmıştı. Boşuna demiyoruz yani “Ortaçağda yakamadığınız cadıların torunlarıyız”, diye.                  Ve bizler 300 yıl önceki çağının çok ilerisindeki bu şifacı, eczacı, kimyacı, matematikçi kadınların torunları olmaktan gurur duyduğumuz gibi acaba bizden 300 yıl sonraki kadınlar da bizler için gurur duyarlar mı ki?

               Yoksa, Ortaçağ’da değil iletişim çağındaydınız, örgütlü mücadele nedir, nasıl olmalı biliyordunuz, dayanışma ve eylemliliğin gereğinin farkındaydınız, hiç birinizin tuzu kuru değildi, fiziken veya ruhen hepiniz potansiyel birer ölü veya yaralıydınız ama güneşi bile doğurabilen gücünüzü unuttunuz, kız kardeşlerinizi yalnız bıraktınız ve her gün en az bir kadın öldü, binlerce kadın tekme tokatlarla kan revan içinde kaldı, milyonlarca kadın sövüldü, aşağılandı, değersizleştirildi ve sıranın size geldiğini bildiğiniz halde bu gidişata son vermek isteyen, artık kadın öykülerinin kanla değil aşk ve sevgiyle yazılması için çırpınan bir avuç kız kardeşinizi yalnız bıraktınız, utanıyoruz sizden mi derler..

                                                                                                                          Kara

folder_920_201707260845-1
Önceki içerik
Sonraki içerik
İlgili Diğer İçerikler