Renk Cümbüşü Kadınlar

post-header

Bir Kedim Var Az mı?

Okurken Dinlemelik Müzik

Bir kedim bile yok demeyin….Hayattaki yoksunluğu, daha çok kimsesizliği ifade etmek için şaka yollu da olsa şu hayatta bir kedin bile yok deriz… Ilk kedimi  sahiplendiğimde “ artık bir kedim var” gerçek oldu. İsmine karar veremedim uzun sure bir  sonra  kafasına Limon düşürünce ismini Limon verdim. Bence cuk oturdu ismi kendine… Ekşi gözüken en tatlısı.  Sonra bir kedim daha oldu ismini  Poncik verdik.. Ponciğin nerdeyse tüyleri maviye yakın gibi geliyor bazen…öyle ipek ki, Poncik daha tırnağını batırmış değil bana…

Renklerimiz beyaz ve gri. Yin ile  Yang gibi. Beni yakınen tanıyan arkadaşım, kedilerimden sonra hayata karşı sert tavrımın yumuşadığını söyledi, çok etkilenmiştim. Oysa ben kendimin sert olduğunu bilmezdim.

  Eğer izin verirseniz kediniz sizinle birlikte hayat pencerenizden bakıp geçecek. Ben en çok hangi davranışlarına mı hayranım derseniz ; Bir gün o bütün evi ayağa kaldırmışım,  eşyalar kitaplar off  her yer her yerde ve fakat orada bir kedi var ve bütün keşmekeş içinde kendine uyuyacak bir yer bulmuş işte o an  o kadar keşmekeş gelmiyor herşey yani kedi uyuyabildiğine göre değil mi?

 Benimkiler ben nerdeysem orda,  mesela şu şıralar tez yazacağız, yani umarım, biraz çay kahve içip kalkıyorlar, kaytarıyorlar gibime geliyor.

İlk kedim geldiğinde,  bazı günler işe giderken evde ses olsun diye hafif klasik müzik açıp işe gidiyordum, hem müzik ruha da iyi gelir. Bu birkaç ay devam ettiama bir gün  sağır olduğunu öğrendim. Pempem kulaklarını öperim onun.. iyi ki evde ve yanımda….Mama için el işaretimiz var,  öğrendi. Onları gözlemleyerek çok şey öğrendiğim kendimce. Örneğin çok hasta isem bana asla yaklaşmıyorlar, böylelikle durumumun ciddiyetini ölçebiliyorum. Limon bir sabah şah damarımı patisi ile kontrol etti ve gitti.  Arkadaşım anlatınca “ölü gibi uyuyorsan dmek ” dedi.  Evde sağlık hizmetiJ

Hayatımın bir parçası onlar. Yorgunken onlarla uyumak nasıl bir keyif anlatamam. Onun dışında, kedili evde evde saksılar kendilerini yere atabiliyorlar haberiniz olsun. Ya da giyinip süslenmişsiniz, kediniz tırnağı ile çorabınızı kaçırabilir…hop oje var mı?

Ben kendimce onlara dokununca, bu hayatta daha büyük bir şeye dokunduğumu hissediyorum. Pandemiyi onlarla geçirebildim, insanın insana uzak kaldığı o yıllarda bana nasıl iyi geldiklerini anlatmama gerek var mı? Zorunlu olarak evde hayat sürecinde, onları iyice gözledim. Örneğin horladıklarını, uyurken mırıldandıklarını,  canlarının sıkıldığını gibi.

Bir arkadaşım bir dahaya dünyaya gelse benim evde kedi olmak istiyormuş. Ben Zeytuni, hayatınızın ve ruhunuzun yeşillenmesi için en azından bir kedi sahiplenin dedim. Bir kediniz olur şu hayatta az mı?

     Sevgiyle kalın.

                                                                                               Zeytuni

Önceki içerik
Sonraki içerik
İlgili Diğer İçerikler