Renk Cümbüşü Kadınlar

post-header

Aynadaki Kim?

Okurken Dinlemelik Müzik

İnsan aynada kendini görebilir mi?

Yoksa; Şair İsmet Özel’in de dediği gibi;

“Biz aynada insanların bizi nasıl gördüğünü mü görüyoruz?”

Soren Kierkegaard diyor ki; “Kendimizi daha önce tanımadan aynada göremeyiz, yoksa bu, kendini görmek değil, sadece başkasını görmek olurdu.”

O zaman aynada gördüğümüz kim? Aynada gördüğümüzü gerçekten tanıyor muyuz?

Tam da bu soruların izinde, bu paylaşımımda bir hikayeyle sizleri ufak bir yolculuğa çıkarmak niyetindeyim. Yolculuğumuzun adı “Kendini Tanıma” yolculuğu, kendimize yaptığımız bir yolculuk. Aslında bu yolculuk uzun ve derin bir yolculuk. Bu paylaşımımda niyetim sadece dokunmak, sorularla düşündürmek ve bir farkındalık oluşturmak, devamı artık sizlerin elinde…

“Simurg Efsanesi”hikayesi ile yolculuğumuza başlayalım.

Hazreti Süleyman’ın çok değer verdiği bir kuş olan Hüt Hüt’ün aklını bir soru kurcalamaktadır. İnsanların bir kralı varsa, kuşların da bir kralı olmalıdır. Bu kimdir nerededir?

Araştırmalarının sonunda kuşların kralının Simurg olduğunu ve Kaf dağının ardında yaşadığını öğrenir. Hüt Hüt bine yakın kuşu rahat yaşamlarını bırakarak, kuşların kralını bulmak üzere ikna eder ve birlikte Simurg’a ulaşmak üzere yola çıkarlar.

Ancak yol uzun, yolculuk zorludur. “Aşk Denizi”nden geçerler önce… “Ayrılık Vadisi”nden uçarlar… “Hırs Ovası”nı aşıp, “Kıskançlık Gölü”ne saparlar… Kuşların kimi Aşk Denizi’ne dalar, kimi Ayrılık Vadisi’nde kopar sürüden… Kimi hırslanıp düşer ovaya, kimi kıskanıp batar göle… Yolculuk bittiğinde, Kaf Dağı’nın ardına sadece 30 kuş varabilmiştir.

Saraya vardıklarında, karşılayanlar onlara niçin geldiklerini sorarlar. Hüt Hüt de onlara Simurg’u görmek için çetin yolculukta ölümü göze alan arkadaşlarını anlatır ve gelen otuz kuşun Simurg’u mutlaka görmek istediklerini belirtir. Kuşları büyük bir salona alırlar ve orada bulunan otuz tahta oturturlar. “Simurg geliyor”, “Simurg geliyor” sözleri hepsini heyecanlandırır, kalpleri hızla çarpmaya başlar ve oturdukları tahta mıhlanırlar. Yoğun ses ve kanat rüzgârı estiğinde, her birinin karşısında bir adet olmak üzere otuz ayna gelir. Ve kuşlar aynada kendilerini görürler.

Aradıkları Sultanlarını Simurg’u bulamazlar orada… Sonunda sırrı sözcükler çözer: Farsça “si”, “30” murg” ise “kuş” demektir. Dolayısıyla Simurg da “30 kuş” demektir.

Anlarlar ki aradıkları sultan kendileridir. Ve gerçek yolculuk kendine yapılan yolculuktur.

Asıl  yolculuğun kendimize yaptığımız  yolculuk olduğuna dair  Hz.Mevlana da bize şu dizeleriyle eşlik eder:

“Bir can var bende o canı ara,

Beden dağındaki mücevheri ara,

Ey yürüyüp giden dost, bütün gücünle ara,

Ama dışarıda değil, aradığını kendi içinde ara.”

UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alan, Yunanistan da bulunan Apollo Tapınağı’nın girişinde Sokrates’ in şu sözü yer alır: “İnsan Kendini Tanı”

Sahi İnsan kendini tanımaz mı?

Halil Cibran diyor ki; “Yalnız bir kere dilsiz kaldım, biri bana, ‘Kimsin sen?’ diye sorduğunda”

Peki, insanın kendini tanıması bu kadar zor mudur?

Bize biraz kendinizden bahsedin dendiğinde; buna verdiğimiz cevap 1-2 dakikayı geçmezken, sevgilinizden, annenizden, çocuğunuzdan, arkadaşınızdan bahseder misin dendiğinde,  dakikalarca anlatabiliyoruz.

Kararlar veriyoruz, tercihler yapıyoruz, kendimiz için “en iyi” olanı arıyoruz daima. Peki bunu yaparken ne kadar doğru yoldayız? Kendimizi ne kadar tanıyoruz da kendimiz için en iyi olanı seçiyoruz?

Dolayısıyla nedir bu kendini tanımak?

Bir insanın;  fiziksel özelliklerini, duygularını, düşüncelerini, istek ve gereksinimlerini, güçlü ve zayıf yönlerini, amaç ve değerlerini, yeteneklerini ve becerilerini, kendi potansiyelini ve iç kaynaklarını tanıması/bilmesi ve bunların farkında olmasını ifade eder.

Sonuçta “Kendini Tanıma” yolculuğu; olduğumuz halimizle olmak istediğimiz halimiz arasındaki bir yolculuktur.  Bu yolculuk gelişim, değişim ve yaratım yolculuğudur.

Kendi ruhunuzla tanışın, onunla ahbaplığın zevkine varın, kendinize karşı samimi davranmanın hafifliğini yaşayın.

“İnsanlar yalnızca görmeye hazır oldukları şeyi görürler.”der Ralp Waldo

Peki, sen kendinde neyi görmeye hazırsın?

Kendini nasıl tanımlarsın?

Aynadaki kim?

NANE YEŞİLİ

folder_920_201707260845-1
Önceki içerik
Sonraki içerik
İlgili Diğer İçerikler