Renk Cümbüşü Kadınlar

post-header
Yazılar

Aromaterapi İle Havanızı Değiştirin Havanız Değişsin

Aromaterapi İle Havanızı Değiştirin Havanız Değişsin

Okurken Dinlemelik Müzik

Aromaterapi, insanın bütünsellik ilkesine dayanır. İnsanda beden, zihin ve ruh birliğinin olduğunu; bunların birbiriyle çok yakından bağlantılı olduğunu ifade eder. Zaman zaman, günlük yaşamımızda duyduğumuz kaygılar, üzüntüler enerji sistemimizde blokajlara neden olur. Bu blokajları kaldırmak için de aromaterapiden faydalanabiliriz.

Uçucu yağ terapisi olarak bildiğimiz aromaterapi de “Uçucu” kelimesi Eski Yunancada “gökyüzünün sonsuzluğu” anlamına gelen “Aither” kelimesinden gelir ki; simyacılar bunu “Quinta Essentia (Beşinci Element)” olarak nitelendirir.

Beşinci element ruh, yaşam gücü ve enerji taşıyıcıdır. Kısaca “Bitkilerin Ruhu ”dur. Uçucu yağlar, bir bitkinin güç ve enerjisini konsantre halde içerir. Kuantumda da oldukça yer alan kokular, vücudumuzda bulunan yedi çakrada ayrı ayrı etkili olur. Bu sebeple etkisi güçlüdür.

Aromaterapide Koku Etkisi Nedir?

Hadi, hep birlikte gözlerimizi kapatalım ve geçmişe doğru mis kokulu anlarımızın olduğu bir zaman yolculuğuna çıkalım. Benim yolculuğumda neler mi var?

Yağmur sonrası toprak kokusu, pespembe pamuk şekeri kokusu, ailemle gittiğimiz top oynadığımız piknikteki çimen kokuları… Bunların hepsi bir 􀀁lm şeridi gibi gözümün önünden geçiyor ve gülümseyerek izliyorum. 

Peki, kokuyu duyumsayarak çıktığım bu zaman yolculuğunda anılarımı nasıl mı hatırladım? 

Koku ve hatıra arasında güçlü bir ilişki vardır. Koku hatırlanabilen bir olgu, duygularımızla bağlantılı ve bilinçaltımızı uyaran tek duyudur. Kokular, direkt duyguların oluştuğu beyin bölgesi olan limbik sistemi uyarır. Kokladıklarımız, gördüğümüz veya duyduğumuz şeylerin ötesinde ruhumuzu etkiler. Bununla birlikte koku duyusu, insanın anne karnında gelişen ilk algısıdır. Bebek, anne karnında iken hissettiği anne kokusu ile doğduğu ortama adapte olur ve koku hafızamız oluşmaya başlar. Bizi bu anılara götüren kokular, aromatik bileşiklerden elde edilir.

Zaman yolculuğumuzda da her şeyin birbirinin bir parçası olduğunu ve bu parça içinde hiçbir şeyin birbirinden bağımsız olmadığını görüyoruz.

Mucizeleri hak ediyoruz.

Kokuların gücüne inanın, sizin de hayatınız değişsin…

Mis kokulu ve sevgi dolu anlar…

Masmavi

 

Önceki içerik
Sonraki içerik
İlgili Diğer İçerikler