Renk Cümbüşü Kadınlar

post-header

Armut ve Üzüm Meselesi

Okurken Dinlemelik Müzik

Nasıl evde kaldım ?.. Armuda saplı ,üzüme çöplü dedim. Evet , dedim. Çünkü armudun sapını da üzümün çöpünü de görebiliyordum. Yapacak bir şey yok!? Bunca zamandır, eğitim alıyorum ; bir şekilde farkındalık yaratıyorum. Bunu yapabilmem için de , yani eğitim alabilmem için, okula gönderdiler. Kah iyi kah kötü bir eğitim hayatım oldu dolayısıyla biraz da gözümüz açıldı. Elbette ki bir de hayatın yasakları vardı. “Çok fazla gezme ,çok fazla gülme , çok fazla görünme “ gibi. Dolayısıyla öyle ya da böyle armudun sapını ,üzümün de çöpünü görmeyi öğrettiler. Sonra belirli bir yaşa gelince armudun sapını üzümün çöpünü görebilme yetiniz daha da gelişiyor. Armutların bir sürü sapı ,üzümlerin de bir sürü ,bir hali bir sürü, çöpleri olduğunu görüyorsunuz. Gözünüzü yumamıyorsunuz dolayısıyla…Sonra ne oluyor? Sapsız bir armut ,çöpsüz bir üzüm arıyorsunuz. Var mı?….Yok. Var aslında ama bunu görme yetisini geliştirmiş bir kadın tarafından rezerve edilmiş. O zaman yapacak bir şey yok. Eldeki armutlar ve üzümler saplı ve çöplü…Ne yapacağız?.. Bekleyeceğiz. Ve bir şekilde sapı ayıklanmış çöpü de atılmış bir armut ve üzüm bulabilmek için. Tabii bu bekleme hikayesi oldukça uzun sürebiliyor.

Türkiye koşullarında ,biliyorsunuz , birçok şeye zam geldi. Elbette armut ve üzüme de zam geldi. Dolayısıyla alım gücü yüksek olanlar , armut ve üzüme sahip olabiliyorlar. Bahsettiğimiz bu alım gücü cebimizdeki parayla ölçülmüyor . Bu alım gücü şöyle de olabiliyor : “ 90-60-90” bir alım gücüdür  yahut da “Her şeyi sen bilirsin” ifadesi bir alım gücüdür  ya da  “Ben her şeye varım” da bir alım gücü olabiliyor. Tabii siz bu alım güçlerine sahip değilseniz, yeterince sahip değilseniz ya da içinden sadece bir tanesine sahipseniz armut ve üzümleri başkaları alabiliyor. Dolayısıyla ne oluyor armutsuz ve üzümsüz bir hayat geçirmek zorunda kalabiliyorsunuz. Elbette ki arayışlar devam edebiliyor armut ve üzüm sonuçta bir ihtiyaç. Zaman zaman bu ihtiyaç başkaları tarafından size dayatılabiliyor. Mutlaka armut ve üzüm yenmesine dair bir baskı da var. Tabii ki bizim iyiliğimizi istiyorlar , yeterince vitamin almamız oldukça önemli….Hem ailesel hem toplumsal hem de devletsel açıdan sağlığımızı düşündüklerinin farkındayım ama bu armut ve üzüm meselesi zaman zaman insanın basiretsizliği ile de doğru orantılı şekilde erişilemiyor olabiliyor. Yapacak bir şey yok.

Yavaş yavaş  insanın yaşı ilerledikçe kuru meyvelere doğru bir eğilim başlıyor. Yaş aldıkça onların daha vitaminli ,kariyerli ve daha size göre olduklarını düşünüyorsunuz. Bunlar da elbette ki az bulunan , zahmetli meyveler ; kalorisi de oldukça yüksek meyveler .Dolayısıyla da yerken  de, ister istemez, bir hayli düşünüyorsun “Yesem mi yemesem mi?” diye. O zaman ne oluyor , yine armutsuz ve üzümsüz kalabiliyorsunuz. Ve bu konuda bir takım insanlar tarafından eleştirilebiliyorsunuz. Başka meyve alternatifleri var elbette ki bu tercih meselesi ;biz armut ve üzüm seviyoruz. Tercihimiz bu olduğu için beklemeye devam ediyoruz. Beklemeye devam..ne yapalım.. Belki bir gün bize göre bir armut  , bize göre bir üzüm çıkabilir…

                                                         KAVUNİÇİ

folder_920_201707260845-1
Önceki içerik
Sonraki içerik
İlgili Diğer İçerikler