Renk Cümbüşü Kadınlar

post-header

50'li Yaşlarla Yüzleşmek

Okurken Dinlemelik Müzik

1 sene kaçabildim, yok sayarsam, o pastayı kesmezsem, facebook’u dondurup, hatırlatıcıyı engellersem,  whatsapp gruplarında daha az görünür olup, kendimi unutturursam, eski dost ve aile çevresiyle kutlamaları sınırlı tutarsam, o melun yaş dilimine girmiş sayılmam, sanmıştım.

Aslında başarmıştım, ta ki geçen aya kadar. Hiç beklemediğim bir çevrede ve hiç beklemediğim insanlarla süpppprizzzzzz, yeni yaşın kutlu olsuuunnnn nidaları ve kucaklaşmalarıyla… zurnanın zırt dediğini ve kulağıma gayet sağlam üflediğini işittim.

Ve aldım karşıma kendimi, dedim yüzleşme ve kabullenme zamanı, hadi biraz konuşalım.

Canımm Mor(t)civert biliyorum, kendini oyunun son periyodunda ve bir gözün kronometrede top çevirir gibi hissediyorsun. Mesela, ölmeden önce yapılacaklar ilk 100 listenin ancak 20 tanesini gerçekleştirebildin, bu da seni panikletiyor. E be güzelim, diyelim ki 100’de 100’ü tamamlamış olsaydın, bu kez ilk 200 listen olacaktı. Yani her halükarda listenin eksik kalan maddeleri hep olacaktı ve sen yine buna dertlenecektin. Çünkü insankızı/oğlu yetinmesini bilmez, bilse zaten gelişemez. Bunu geç bir kere.

Keşkelerinin yükü seni yoruyor. Eyvallah, ama gayet iyi bildiğin gibi seçimlerimizle hayatımızın yönünü, yolunu belirliyoruz, ve ne yazık ki aklımızın bir köşesi de daima seçmediklerimizde kalıyor. Ebruli’yle konuşmanı hatırlasana: Sen zamanında fakülteyi çok boşladığını ve dönem arkadaşlarının çoğunu tanıyamadığından hayıflanırken, Ebruli’de bu kadar ders, not odaklı olmasaydım da daha çok gezip tozsaydım, diye yakınmıştı. Yani bitmez kuzum, sonuçta yaşam sonsuz olasılıklar alanı ve bu alanda doğru/yanlış yok, sadece tercihler var. Hem ne biliyorsun, belki diğer olasılıkları başka evrenlerde yaşıyorsundur ve tam da bu evrendeki tercihleri yapmadığın için kendini suçluyorsundur. 😉

Bence senin asıl sorunun: Annenin  “yaşının olgunluğunu taşımayan kadınlardan” hiçbir zaman hoşlanmamış olması ve kendini de o olgunluktan çok uzak hissediyor olman. Mesela, kendi kendinle yaptığın bu konuşma gibi, ip atlayan çocukların arasına karışman gibi, sevdiğin insanlarla karşılaştığında sevinçten zıplaman gibi, yırtık kotları giymeyi sevmen gibi, kahkahalarını serbestçe bırakman gibi ve hala çok sağlam hatalar yapabilmen gibi..  Evet, annenin bunları onayladığı söylenemez ama karşısında gördüğü kendi ile barışık ve mutlu bir kadın, eminim ki eseriyle gurur duymasını  sağlıyordur.

Hadi, dedikleri gibi, her yaşın ayrı bir güzelliği/geri zekalılığı var ve senin hala atlayacak iplerin, keçi gibi zıplayarak kucaklayacağın sevdiklerin ve yapacak çok sıkı hataların var.

                                                         MOR(T)CİVERT

Önceki içerik
Sonraki içerik
İlgili Diğer İçerikler